Podstawowe wiadomości o wsi Różanki

"Pamięci Tych"... - część druga

 

Wracamy do historii powstania i symboliki POMNIKA "PAMIĘCI  TYCH, DLA KTÓRYCH TA  ZIEMIA  BYŁA  OJCZYZNĄ".

"ZUM ANDENKEN DERER, FUR DIE DIESER ORT EINE HEIMAT WAR".

Przypominamy, iż część pionowa pomnika z WYCIĘTYM  KRZYŻEM symbolizuje POJEDNANIE i POKÓJ, okupione milionami ofiar Polaków ale także Niemcow.

Ta nasza obecna,  piękna RÓŻANKOWSKA  ZIEMIA przez kilka wieków była OJCZYZNĄ  NIEMCÓW - zwykłych, prostych ludzi, w większości rolników. W wyniku działań wojennych zmuszeni byli te TERENY opuścić. Pozostały GROBY - a w nich PROCHY TYCH, którzy TUTAJ żyli i pracowali.

Jak pięknie i szlachetnie postępują CI, którzy chociaż "od czasu do czasu" położą kwiatek lub zapalą znicz na grobach dawnych budowniczych Różanek. Dzisiaj, w uroczystość WSZYSTKICH  ŚWIĘTYCH", widzieliśmy piękne chryzantemy na kilku przedwojennych nagrobkach. Także, na POMNIKU.  OFIARODAWCOM - serdecznie dziękujemy.

Przez wycięty KRZYŻ spokojnie patrzymy na ZACHÓD. Stając z drugiej, bez obaw spoglądamy na WSCHÓD.

Ta część POMNIKA powstała z inicjatywy Pani BEATY LAWER, przy finansowym wsparciu dawnych mieszkańców STOLZENBERG (dosłowne tłumaczenie: DUMNA GÓRA). 

Drugą część POMNIKA zaprojektował P. Bruno T. (także współfinansował i nadzorował wykonanie).W organizacji wykonania pomagał P. Paweł Lawer.

POZIOMA  CZĘŚĆ POMNIKA - TO LEŻĄCY  KRZYŻ - OTOCZYNY  KAMIENIAMI.

Rozmiary KRZYŻA są dokładnie takie, jak wycięcie w części pionowej. Symbol cierpień (w tym wypadku wojennych) - KRZYŻ  - LEŻY! Mamy szczęście żyć w POKOJU I SPOKOJU.

Niemcy przyjeżdżają do nas jako GOŚCIE, my także spokojnie wyjeżdżamy za zachodnią granicę.

Ale leżący KRZYŻ jest także SYMBOLEM POLEGŁYCH NIEMCÓW i POLAKÓW. Są otoczeni KAMIENIAMI, pochodzącymi z różankowskich pól, bo to przecież w większości ROLNICY - to z ICH gruntów te kamienie pochodzą.

Inna symbolika.

Każdy człowiek, od urodzenia do śmierci "dżwiga swój kamień" - na dobre i na złe. Umierając, zostawia go. Leżący na NASZYM CMENTARZU, pozostawili swoje KAMIENIE. Spoczywają w SPOKOJU!

Jeszcze raz, serdeczne i piękne PODZIĘKOWANIA TYM (OBECNYM)  MIESZKAŃCOM  RÓŻANEK, którzy uporządkowali historyczną część NASZEGO  CMENTARZA! .

(P.P.  K. Rokicki, W. Tarasewicz, A. Niedzwiecki, W. Dera,  A. Dera).

Ogrodnictwu P.P.  DERÓW bardzo dziękujemy za kwiaty i środki chwastobójcze.

 

Pogoda