Rada parafialna

Budowa kościoła w Różankach

 

Niestety, całkowicie brak danych o jego współczesnej formie. Weług Reissmanna, istniejąca obecnie świątynia wzniesiona została w pierwszej połowie XVIII wieku. Jak pisze, opierając się na Beckmanie, J.M. POLENTZ  WYBUDOWAŁ KOŚCIÓŁ WRAZ Z DREWNIANĄ WIEŻĄ I KAMIENNYM SZCZYTEM, NA POCZĄTKU XVIII WIEKU.

     Tłumaczenie tekstu dotyczącego kościoła z Reissmann K. "Die Kunstdenkmaler des Stadt und Landkreis Landsberg (Warthe)", Berlin, 1937 r.

    [ "Kościół:

Patron: Anhaldzko - Askański zarząd powierniczy.

Księgi kościelne prowadzone od roku 1686.

Księgi rachunkowe prowadzone od roku 1758.

Akta budowlane od roku1774.

Pozostałe akta parafialne na plebanii w Wormsfelde.

Położenie:na placu wiejskim, przy drodze Gorzów - Strzelce Kraj, naprzeciwko majątku, na dawnym cmentarzu kościelnym otoczonym murem z kamieni polnych.

Struktura budowli:

otynkowana budowla z pierwszej połowy XVIII wieku, przykryta dachem trzyspadowym oraz z wbudowaną wieżą zachodnią. Po stronie południowej - kruchta. Według Beckmanna, na początku XVIII wieku, Johann M. Polentz WYBUDOWAŁ KOŚCIÓŁ OD PODSTAW WRAZ Z WIEŻĄ Z DREWNA I Z KAMIENNYM SZCZYTEM.

Chorągiewka na wieży kościoła ma datę - 1735.

Przebudowy(remonty) wieży w 1774 i 1799 roku.

Zmiany w latach 1874 i 1895"].

          W czasie II wojny światowej kościół szczęśliwie ocalał.

Po 1945 roku był kilkakrotnie remontowany, jednak prace te nie były dokumentowane. Jeszcze przed  1975 rokiem z wnętrza usunięto empory boczne oraz ściankę wydzielającą zakrystię. Przełożono pokrycie dachu i pomalowano ściany wewnątrz i na zewnątrz. W 1988r. wymieniono posadzkę ceglaną na obecne płyty lastrikowe. Elewację pokryto cementowym barankiem. Z wnętrza usunięto stare ławki zamieniając je na nowe, wykonane w Gorzowie.

         Intensyfikacja prac remontowych przy kościele nastąpiła po roku 2005. Przy dużym zaangażowaniu Proboszcza Parafii, ks. Boguslawa Kaczmarka, mieszkańców wsi i członków Rady Parafialnej pod przewodnictwem Pana Andrzeja Dery.

    

 

 

    

Pogoda